تاثیرات خواندن قصه

خواندن قصه‌ی کودکانه برای بچه‌ها، فواید بسیاری برای رشد ذهنی، روحی و اجتماعی کودکان دارد. در دنیای امروزی، فراوانی انیمیشن‌ها و قصه‌های صوتی، باعث شده که اهمیت کتاب خواندن نسبت به گذشته کمتر به چشم بیاید.

ولی توجه داشته باشید اگرچه انیمیشن‌ها وقصه‌های صوتی می‌توانند خیلی مفید باشند؛ ولی به هیچ عنوان نباید جای کتاب خواندن را بگیرند.

فواید آن:
رشد خلاقیت کودک
رشد مهارت‌های کلامی
رشد مهارت‌های اجتماعی
یادگیری مهارت‌های زندگی
رشد مهارت شنیدن
خوابی آرام

رشد خلاقیت کودک

در قصه‌ها افسانه‌ها و عناصر شگفت انگیزی وجود درد و هیچ مرزی برای خلاقیت در آنها وجود ندارد؛ یعنی در دنیای قصه هر چیزی ممکن است که همین مسئله باعث می‌شود تا کودک شما چهارچوب‌های ذهنی‌ خود را شکسته و اندیشه ی آزاد و خلاق داشته باشد.

رشد مهارت‌های کلامی
قصه‌ها منبع بسیار ارزشمندی برای یادگیری کلمات جدید و نو هستند. تحقیقات نشان می‌دهد اگر والدین در هنگام خواندن داستان برای کودک خود، کلمات جدید را برای آن‌ها توضیح دهند، آنها سریع ‌تر این کلمات را یاد میگیرند و راحت ‌تر از آن در مکالمات خود استفاده می‌کنند.

رشد مهارت‌های اجتماعی
کودکی که دایره‌ی لغات بزرگتری دارد، راحت ‌تر می‌تواند با دیگران ارتباط برقرار کند. این مهارت کمک می‌کند تا به سادگی دوست جدید پیدا کند، با دیگران رابطه‌ ی سازنده تری داشته باشند و میتوانند احساسات و افکارشان را به صورت صحیح ابراز کند.

یادگیری مهارت‌های زندگی
هر قصه شامل درس‌هایی آموزنده است. مانند حقیقت‌های علمی، درس‌های اخلاقی یا مهارت‌های زندگی باشند. کودکان درس‌های مهم زندگی را با وجود داستان‌های کودکانه راحت ‌تر و سریع ‌تر یاد می‌گیرند.
اگر به جای صحبت چند ساعته راجع به یک مسئله برای کودکتان سخنرانی کنید، برای او یک کتاب خوب در آن زمینه پیدا و بخوانید خیلی سریع ‌تر آن را یاد خواهد گرفت.

رشد مهارت شنیدن
قصه خواندن در واقع یک تمرین برای یادگیری شنیدن است. زمانی که برای کودکان کتاب می‌خوانید، او می‌آموزد که چگونه باید ذهنش را متمرکز کند و به داستان گوش بدهد تا آن را بفهمد و درک کند.
اگر والدین از سنین کم برای کودک خود کتاب بخوانند، احتمال موفقیت فرزندشان در مدرسه بیشتر خواهد بود..

آرامش در خواب
خواندن کتاب قصه قبل از خواب، باعث می‌شود تا فرزند شما با احساس امنیت و آرامش به خواب برود. او با تمرکز بر روی روند یک داستان زیبا، دغدغه‌های روزانه‌اش را فراموش می‌کند و ذهنش آرام می‌شود. این مسئله باعث می‌شود تا خوابی آرام و عمیق را تجربه کند.

 

هر کتاب داستان ، برای یک رده‌ی سنی نوشته شده است. اگر کتاب‌های سنین بالاتر را برای او بخوانید، برایش جذاب نخواهد بود و روند داستان را نخواهد فهمید. همچنین اگر کتاب‌ها مناسب سنین پایین‌تر برای کودک بخوانید، داستان برایش ساده و بی محتوا جلوه می‌کند و حوصله‌اش سر می‌رود. در انتخاب موضوع باید بسیار آگاه عمل کنی چون داستان‌های کودکانه تاثیر بسیار عمیقی بر ذهن ناخودآگاه فرزند شما دارند. و آگاه باشید و با فرزندتان راجع به داستان صحبت کنید و به فرزندتان روش‌های مختلف زندگی کردن را بشناسد و شما به او بیاموزید که چگونه باید روش صحیح ‌تر را انتخاب کند.

No related post ID found.
به بالا بروید