جذابیت های قصه صوتی کودکانه برای کودکان

قصه شب کودکانه و خاطرات ما

همه ما خاطرات زیادی از کودکی خود داریم ولی شاید ماندگارترین و بهترین خاطراتی که داشته باشیم از زمانی بوده است که بزرگترها سعی کرده اند با داستان کودکانه ما را سرگرم کنند. داستان های کودکانه ای که برای ما تعریف می کردند، علاوه بر اینکه ما را سرگرم می کردند درس های زندگی نیز به ما می آموختند. حتما همه ما از دوران کودکی، قصه صوتی کودکانه مانند خاله سوسکه، بز زنگوله پا و مواردی از این دست را به یاد داریم و بارها این قصه های صوتی کودکانه را گوش داده ایم و با آن ها خاطرات زیادی داریم.

داستان کودکانه چیزی بوده است که مدت زمان زیادی از کودکی همه ما را پرکرده است، قصه های کودکانه با موضوعات مختلف مانند دوستی، کمک کردن، مراقبت کردن، همراهی کردن مواردی بوده است که در کودکی، بسیار برای ما تعریف شده است. قصه صوتی کودکانه در زمان های کودکیِ بزرگسالان فعلی، بصورت نوار کاست در دسترس بود و این قصه های کودکانه صوتی به همراه کتاب عرضه می شد؛ البته به دلیل سختی تولید و تکثیر، تعداد قصه کودکانه صوتی و داستان کودکانه که به این صورت در دسترس قرار می گرفت، بسیار محدود بود و در حال حاضر به دلیل توسعه روش های اطلاع رسانی تولید و انتشار داستان کودکانه بسیار آسان تر و ارزان تر شده است.

قصه کودکانه صوتی و تصویری و قصه هایی که از کتاب ها به صورت کارتون و انیمیشن در آمده اند، نیز یاد آور خاطراتی گران قدر از بچگی ما هستند. قصه کودکانه صوتی و تصویری بچه های کوه آلپ، مهاجران و بچه های مدرسه والت از جمله داستان هایی است که هم به صورت صوتی و هم به صورت تصویری در آمده اند.

جذابیت های قصه صوتی کودکانه برای کودکان

برای این که جذابیت قصه های خواب آور صوتی برای کودکان بیشتر شود، می توان قصه های کودکانه صوتی را در اختیار بچه ها قرارداد تا بتوانند با سهولت بیشتر به قصه کودکانه شاد گوش کنند و از آن ها خواست که در حد چند جمله کوتاه پس از شنیدن قصه صوتی کودکانه خلاصه آن را بیان کنند. نکتۀ دیگری که باید به آن توجه کرد این است که استفاده از داستان کودکانه راه تعامل بزرگسالان با کودکان را هموار می‌کند، و در عین افزایش قدرت تفکر، آن‌ها را با رفتار‌ها و مسائل اجتماعی آشنا می‌سازد.

روایت داستان کودکانه فارسی برای کودکان در هر زمان از شبانه روز برای آن ها مفید و سرشار از آموزش های مثبت است؛ این که بعد از قصه کودکانه کوتاه از کودک بخواهید نتیجه و برداشت خود از آن داستان کوتاه کودکانه را برای شما بیان کند یا این که خودتان از آن قصه جدید، یک نتیجه گیری را برای بچه ها تعریف کنید؛ با این کار می توانید فکر خود را به کودکتان نزدیک کرده و قوه ی تشخیص و حل مسئله را در او تقویت کنید.

قصه های خواب آور صوتی برای کودکان همیشه جذاب بوده است؛ قصه کودکانه همیشه یکی از جذاب ترین سرگرمی ها برای بچه ها بوده است با قصه بچه ها هم سرگرم می شوند و هم آموزش می بینند؛ قصه شب صوتی کودک بهترین ابزار برای سرگرمی و آموزش دادن کودکان بصورت همزمان است. برای اینکه قصه های خواب آور صوتی برای کودکان جذاب تر باشد، می توانید از فرمت هایی مانند قصه صوتی و تصویری برای قصه گفتن استفاده کنید. قصه صوتی کاملا می تواند کودکان را به خود جذب کند و موضوعات پیچیده را برای آن ها توضیح دهد؛ قصه صوتی کودک باید مشخصات مهمی داشته باشد:

  • محتوای قصه صوتی کودکانه باید برای سن آن ها مناسب باشد.
  • موضوع داستان کودکانه صوتی باید به گونه ای جذاب باشد.
  • از نظر زمانی بهتر است که قصه صوتی کودکانه نهایتا 10 تا 15 دقیقه باشد؛ زیاد در صورتی که قصه صوتی کودکتان طولانی تر باشد، امکان دارد کودک خسته شود.
  • تعداد شخصیت های قصه کودکانه صوتی جدید بگونه ای باشد که کودک بتواند با آن ها ارتباط برقرار نماید؛ کاراکتر های داستان کودکانه جدیدی که برای کودک خود تعریف می کنید، نه خیلی زیاد باشد که که او را گیج کند و نتواند آن ها را از هم تفکیک کند و نه به صورت مونولوگی باشد که او را کسل کرده و حوصله اش را سر می برد.
موضوع قصه صوتی کودکانه چقدر مهم است؟

کودکان تا سن 6 یا 7 سالگی تمام انرژی خود را بر بازی و سرگرمی متمرکز می کنند ضمن اینکه این سنین مهمترین سن برای آموزش نکات مهم و کلیدی به کودکان است. با قصه کودکانه کوتاه می توان هم کودکان را آموزش داد و هم آن ها را سرگرم کرد؛ بنابراین هر چه فرمت قصه برای کودکان جذاب تر باشد، می توان بهتر کودک را جذب کرد و انتقال مطلب را انجام داد. قصه صوتی و تصویری می تواند فرمت بسیار مناسبی برای جذب کودک باشد. قصه صوتی کودک می تواند مانند یک فیلم یا نمایش کودک را سرگرم می کند و در ضمن مطالب مهم را به کودک آموزش می دهد.

بسیار مهم است که موضوع قصه شبی که برای فرزندتان انتخاب می کنید، چیست اگر موضوع قصه های خواب آور صوتی برای کودکان مناسب نباشد، می تواند برای کودک اثرات منفی به همراه داشته باشد.

محتوای داستان کوتاه کودکانه اگر طوری باشد که ذهنیت منفی در مورد موضوعی برای کودک ایجاد کند، برطرف کردن آن در آینده بسیار سخت خواهد بود؛ پس بسیار مهم است که موضوع قصه صوتی کودکانه طوری انتخاب شود که بتواند اثر مثبت بر ذهن کودک بگذارد؛ یعنی آن داستان کودکانه فارسی مفاهیمی مانند خشونت، ترس و وحشت را در ذهن کودک ایجاد نکرده و بتواند مفاهیمی مانند شجاعت، مهربانی و … در ذهن کودک ایجاد کند.

چند مثال از موضوع قصه صوتی

مثلا تصور کنید بخواهید موضوعی مانند همکاری کردن را از طریق داستان کودکانه صوتی به کودک توضیح دهید؛ این مفهوم می تواند به این صورت به کودک انتقال داده شود که شخصیت های قصه به تنهایی نمی توانند یک کار مهم و سخت را انجام دهند و هر یک به تنهایی از پس انجام آن کار بر نمی آیند ولی وقتی با یکدیگر همکاری می کنند و با هم برای انجام آن کار تلاش می کنند، می توانند آن کار مهم و سخت را انجام دهند. پیام این قصه صوتی کودکانه می تواند موضوع همکاری کردن و مشارکت کردن و اثر آن در موفق شدن را برای کودک توضیح دهد.

موضوعاتی این چنین در داستان کودکانه فارسی می تواند به خوبی در ذهن و روح بچه ها تاثیر گذاشته و مفاهمی مهم تربیتی را به آنها آموزش دهد. والدین در سنین قبل از مهد کودک فرزند خود، می توانند داستان کوتاه کودکانه در رابطه با محیط های اجتماعی و انتخاب و گزینش دوست برای کودک خود انتخاب کنند و رفته رفته او را برای حضور در محیط های اجتماعی آماده کنند؛ با کمک قصه کودکانه شاد مرتبط با پیدا کردن دوست و دوستی با هم سن و سالان، کودک شوق رفتن به مهد کودک و مدرسه را در خود تقویت می کند.

نحوه ارتباط گرفتن با هم سن و سالان و نحوه رفتار در جمع دوستان را می توانید خیلی ساده و با استفاده از داستان کوتاه کودکانه به کودکان آموزش دهید، پس از خواندن داستان های کودکانه متعدد در ارتباط با این موضوع، می توانید او را به پارک برده و به او کمک کنید تا بتواند با هم سن وسالانش دوست شود، برآورد تمامی این تمرین ها، به اجتماعی شدن کودک شما کمک زیادی می کند.

آموزش بخشش به کودکان با قصه شب

تصور کنید می خواهید موضوع بخشش و بخشیدن را به کودک آموزش دهید؛ قطعا اگر بخواهید این موضوع را بصورت مستقیم به کودکان آموزش دهید، کار سختی پیش رو دارید برای راحت تر شدن کار می توانید از یک قصه کودکانه جدیدی برای کودک استفاده کنید که دارای دو شخصیت اصلی است، که یکی از آن ها از نداشتن چیزی ناراحت است و شخصیت دوم دو تا از آن دارد و با بخشیدن یا امانت دادن یکی از آن ها به شخصیت اول قصه کودکانه، باعث خوشحالی او شده و می تواند اثر بخشش و بخشیدن خود را در کوتاه مدت ببنید. این داستان کودکانه می تواند موضوع بخشیدن و اثرات مثبت آن در زندگی را به خوبی به کودک آموزش دهد. اگر از فرمت داستان صوتی کودکانه استفاده می کنید، می توانید با موضوعات و محتواهایی با جذابیت بیشتر این موضوع را به کودک آموزش دهید.

آموزش مفهوم شجاعت از طریق داستان کوتاه کودکانه

حال تصور کنید که بخواهید موضوع شجاعت را از طریق تعریف کردن یک داستان کودکانه جدیدبرای کودکان آموزش دهید. می توانید به داستانی فکرکنید که در آن یک روباه کوچولو در صحرا زندگی می کند و به مدرسه می رود در مدرسه تعدادی از بچه ها و هم مدرسه ای ها، روباه کوچولو را اذیت می کنند و خوراکی هایی که مادر روباه کوچولو برای او گذاشته را از او می گیرند. او در ابتدا می ترسد که در مقابل آن ها مقاومت کند و از خود دفاع کند ولی وقتی یک از دوستان او به او می گوید که می تواند در مقابل آن ها مقاومت کند، او به پیشنهاد دوستش گوش می کند و در مقابل بچه های اذیت کننده مقاومت می کند و پیروز می شود.

سفر کودکان به دنیای بزرگسالی با قصه کودکانه جدید

کاربرد دیگر قصه جدید برای کودکان آشنا کردن کودکان با واقعیت های اطرف آن هاست؛ به عبارت دیگر، موضوعاتی که در آینده با آن ها مواجه خواهند شد را در قالب داستان می توانید برای آن ها توضیح دهید و کودکان را با این مفاهیم آشنا سازید؛ مثلا می توانید شغل های مختلف و کاربردهای آن ها در جامعه را با تعریف کردن یک داستان کودکانه جدید برای کودکان توضیح دهید؛ یا با یک داستان کودکانه اهمیت شغل یک معلم، بنا، راننده و ….. را برای کودکان توضیح دهید.

No related post ID found.
به بالا بروید