قصه برای کودکان مهد کودک

یکی از جذاب ترین آیتم های مهد کودک ها برای کودکان قصه است که هم جنبه سرگرمی و لذت دارد، هم می تواند یک وسیله آموزشی مناسب باشد. قصه برای کودکان مهد کودک باید ویژگی هایی داشته باشد که آن را مناسب می کند؛ چرا که یکی از مهم ترین روش های آموزش غیر مستقیم کودکان قصه گویی است. در ادامه بیشتر به مزایا و ویژگی های قصه برای کودکان مهد کودک می پردازیم.

مزایای قصه برای کودکان مهد کودک

زمانی که والدین کودکشان را به مهد کودک می سپارند انتظار دارند علاوه بر مراقبت از کودک، کودکشان آموزش های به روز و مفیدی هم دریافت کند که تربیت او را بهینه می سازد. بنابراین افرادی که قصد تاسیس خانه بازی کودک یا مهد کودک دارند نیز حتما باید از بهترین روش های آموزش کودکان بهره بگیرند. قصه گویی یکی از پر مزیت ترین روش ها برای آموزش کاربردی کودکان است. مهم ترین مزایای قصه برای کودکان مهد کودک شامل:

 • قصه گویی آنها را با اصول اخلاقی و هنجاری اخلاقی جامعه شان آشنا می کند
 • مهارت های کلامی و دیالوگ های مرسوم را به آنها آموزش می دهد
 • مهارت شنیداری را تقویت می کند
 • قدرت تخیل و در نتیجه خلاقیت کودکان را افزایش می دهد
 • ابزاری عالی برای افزایش سطح علمی کودکان است
 • به تقویت حافظه کودکان کمک می کند
 • مهارت های حل مشکل را به راحتی به کودک آموزش می دهد
 • توانایی های ارتباطی و اجتماعی کودک را بهبود می بخشد

 

نحوه صحیح بیان قصه برای کودکان مهد کودک چگونه است؟

داستان گویی و قصه برای کودکان مهد کودک از داستان عادی جداست و باید تکنیک های متناسب با آن را اجرا کرد. نکات زیر به شما کمک می کند قصه گویی حرفه ای برای کودکان را اجرا کنید:

 • برای قصه گویی یک مکان آرام و راحت را مد نظر قرار دهید.
 • برای قصه گویی در مهد کودک از حرکات دست و زبان بدن برای بیان راحت تر استفاده کنید.
 • داستان هایی را انتخاب کنید که برای کودکان جذابیت داشته و همزمان بار معنایی کافی هم داشته باشند.
 • داستانی که برای کودک تعریف می کنید خیلی کوتاه یا خیلی طولانی نباشد؛ داستان کوتاه پیام را به درستی انتقال نداده و داستان طولانی هم خسته کننده است.
 • با تن صدای خیلی بلند یا خیلی کم با کودکان صحبت نکنید.
 • با ذوق و علاقه برای کودک قصه تعریف کنید تا جذابیت کافی ایجاد کرده باشید.
 • با توجه به سن کودک قصه مناسب انتخاب کنید و در زمینه روانشناسی کودکان مطالعه کنید.
ویژگی های بهترین قصه برای کودکان مهد کودک

قصه های زیادی به عنوان قصه برای کودکان مهد کودک وجود دارد که همه آنها ویژگی های یک داستان خوب برای کودکان را ندارند. در صورتی که می خواهید بهترین نتیجه را از قصه گویی برای کودکان مهد کودک دریافت کنید، لازم است با ویژگی های بهترین قصه آشنا باشید. ویژگی های مهم یک قصه خوب کودکانه شامل:

قصه های کودکانه باید کوتاه باشند

قصه های کودکانه حداکثر باید 400 تا 500 کلمه و چند صفحه باشد. توانایی پردازش ذهن کودکان کمتر از بزرگسالان است و بهتر است علاوه بر کوتاه بودن قصه، پاراگراف ها و جملات نیز کوتاه باشند. البته قصه باید به اندازه ای باشد که نکاتی اخلاقی کافی داشته و بی معنی نباشد.

تمایز خوب از بد

مرز بین خوب و بد برای بزرگسالان بسیار واضح است اما این مفاهیم می بایست برای کودکان تشریح شود. داشتن یک الگو از خوب و بد راه خوبی برای تشویق کودکان به اخلاقیات و آموزش ویژگی های مثبت به آنهاست. این مفاهیم باید متناسب با سن کودک بوده و پیچیده نباشد.

نکات مثبت قصه برای کودکان در مهد کودک باید بیشتر باشد

قصه های کودکان باید همواره نکات مثبت بیشتری نسبت به نکات منفی داشته باشد. این داستان ها نباید حاوی صحنه های دلخراش و اتفاقات تلخ مثل مرگ باشند تا بر روحیه کودک اثر منفی نگذارند. علاوه بر این لازم است به کودک آموزش داده شود که کارهای بد مجازات داشته باشد.

قصه خوب باید بیان جذاب و کودکانه داشته باشد

اگر می خواهید بهترین قصه برای کودکان مهد کودک را استفاده کنید باید به زبان و بیان کودکانه آن توجه داشته باشید. اگر کودکان با لحن کودکانه قصه را بشنوند بهتر آن را دریافت می کنند و دچار سر درگمی نمی شوند. در صورتی که قصه حاوی کلمات و جملات تخصصی یا مفاهیم سطح بالا باشد، برای کودکان مناسب نیست؛ اگرچه چنین قصه هایی را به صورت متعدد در بازار می بینیم.

یک قصه خوب حاوی تصاویر باکیفیت و رنگارنگ است

اگر قصه برای کودکان مهد کودک تنها حاوی کلمات بوده و یک سری داستان ها را روایت کند خسته کننده می شود و ممکن است حواس کودک پرت شود. یکی از روش هایی که باعث می شود توجه کودک جلب شود اضافه کردن تصاویر جذاب است که فهمیدن قصه را نیز راحت تر می کند.

چه زمانی قصه برای کودکان مهد کودک تعریف کنیم؟

زمانی را برای گفتن قصه برای کودکان مهد کودک باید انتخاب کنید که توجه کودکان بیش از همیشه جلب شده باشد. زمانی که کودکان در مهد کودک منتظر بازی کردن هستند اشتیاق کمتری به گوش دادن قصه نشان می دهند. بنابراین لازم است بعد از بازی کردن کودکان و زمانی که تمرکز کافی دارند برای قصه گفتن انتخاب کنید. علاوه بر این قصه گفتن به صورت گروهی برای کودکان می تواند جذابیت بیشتری داشته باشد.

No related post ID found.
به بالا بروید