تنظیم خواب کودکان ، راهکارها و هشدارها

خواب – یا کمبود آن – نگرانی رایج برای والدین است. همانطور که والدین جدید به سرعت یاد می گیرند، رفاه همه افراد خانواده می تواند به میزان خواب کودک آنها بستگی داشته باشد. و وقتی بزرگ‌تر می‌شوند، بچه‌هایی که به اندازه کافی نمی‌خوابند، می‌توانند در توجه کردن، تغییرات خلقی، مشکلات رفتاری و مشکلات تکیه دچار مشکل شوند. تنظیم خواب کودکان یکی از دغدغه والدین است که باید به آن توجه کرد.

 

در طول خواب چه اتفاقی می افتد؟

همانطور که ما می خوابیم، مغز ما بین دو نوع خواب حرکت می کند – خواب غیر REM و REM (حرکت سریع چشم). مراحل خواب غیر REM و خواب REM با هم یک چرخه خواب را تشکیل می دهند. نوزادان زمان بیشتری را در خواب REM می گذرانند و چرخه خواب آنها کوتاهتر از بزرگسالان است. زمان صرف شده در خواب REM کاهش می یابد و چرخه های خواب با بزرگتر شدن کودکان طولانی تر می شود. زمانی که بچه ها شروع به مدرسه می کنند، یک چرخه کامل خواب حدود 90 دقیقه طول می کشد که شبیه به بزرگسالان است.

مرحله 1 و مرحله 2 خواب غیر REM مراحل خواب سبک هستند:

  • انسان می تواند به راحتی از خواب بیدار شود.
  • حرکات چشم کند می شود، ضربان قلب و تنفس کند می شود و دمای بدن کاهش می یابد.

مرحله 3 خواب غیر REM خواب عمیق است:

بیدار کردن کسی سخت تر است. زمانی که فرد از خواب بیدار می شود، اغلب احساس گیجی و سردرگمی می کند. وحشت های شبانه، راه رفتن در خواب و شب ادراری می توانند در این مرحله اتفاق بیفتند.

این مرحله با طراوت ترین مرحله خواب است. در این مرحله است که بدن هورمون های مورد نیاز برای رشد و تکامل را ترشح می کند.

در مرحله نهایی REM چرخه خواب:

چشم ها به سرعت زیر پلک ها حرکت می کنند، تنفس سریع تر می شود و ضربان قلب تندتر می شود. در طول خواب REM نمی توانید دست ها یا پاهای خود را حرکت دهید. این زمانی است که ما واضح ترین رویاهایمان را می بینیم. خواب REM برای یادگیری و حافظه مهم است.

بچه ها چقدر به خواب نیاز دارند؟

میزان خواب مورد نیاز کودکان بر اساس سن متفاوت است. در حالی که هر کودک متفاوت است، کارشناسان توصیه می کنند:

نوزادان (0 تا 3 ماه): 14 تا 17 ساعت، شامل چرت زدن
نوزادان (4 تا 12 ماه: 12 تا 16 ساعت، از جمله چرت زدن).
کودکان نوپا (1 تا 2 سال): 11 تا 14 ساعت، از جمله چرت زدن
پیش دبستانی (3 تا 5 سال): 10 تا 13 ساعت، شامل چرت زدن
سن مدرسه (6-13 سال): 9-12 ساعت
نوجوانان (14-17 سال): 8-10 ساعت

 

چگونه می توانم بفهمم که فرزندم به اندازه کافی نمی خوابد؟

کودکی که خواب کافی ندارد ممکن است:

در طول روز به خواب بروید
بیش فعال بودن (مخصوصاً کودکان کوچکتر)
در توجه کردن مشکل دارند
مبارزه با کار مدرسه
بداخلاق، ناله، تحریک پذیر یا بد خلق باشید
مشکلات رفتاری دارند

 

تنظیم خواب کودکان با خوردنی ها

برای اینکه کودکتان خواب راحتی در شب داشته باشد، رعایت برخی نکات غذایی مهم است:

قبل از خواب از خوردن غذاهای چرب و آماده خودداری کند.
وعده غذایی نزدیک به خواب باید ساده و کم حجم باشد.
خوردن میوه می تواند باعث دل درد و سختی خواب در شب باشد.
خوردن شیر گرم قبل از خواب می تواند به خواب راحت کودکان کمک کند.

 

چندین نکته برای تنظیم خواب کودکان

 

1. یک برنامه روتین قبل از خواب تنظیم کنید

یک روال منظم قبل از خواب که هر شب در همان زمان شروع می شود، الگوهای خواب خوب را تشویق می کند. یک روال قبل از خواب شامل حمام کردن، داستان و رختخواب می تواند به کودکان کوچکتر کمک کند تا برای خواب آماده باشند. برای کودکان بزرگتر و نوجوانان، این روال ممکن است شامل گپ زدن بی سر و صدا با شما، خاموش کردن فناوری دیجیتال، دوش گرفتن، گوش دادن به موسیقی یا خواندن و خاموش کردن نور باشد.

2. قبل از خواب استراحت کنید

کودک خود را تشویق کنید قبل از خواب استراحت کند. بچه های بزرگتر ممکن است دوست داشته باشند با خواندن کتاب، گوش دادن به موسیقی ملایم یا تمرین تنفس برای آرامش، آرام شوند. اگر کودک شما بیش از 30 دقیقه طول می کشد تا بخوابد، ممکن است کودک شما قبل از خاموش کردن چراغ ها به زمان بیشتری نیاز داشته باشد تا بخوابد.

3. زمان خواب و بیداری منظم را حفظ کنید

ساعات خواب و بیدار شدن فرزندتان را در فاصله 1 تا 2 ساعت از یکدیگر در هر روز نگه دارید. این کمک می کند تا ساعت درونی بدن فرزندتان را در یک الگوی منظم نگه دارید. انجام این کار در تعطیلات آخر هفته و در طول تعطیلات و همچنین در روزهای مدرسه خوب است.

4. چرت های کودکان بزرگتر را زود و کوتاه نگه دارید

یشتر کودکان در 3 تا 5 سالگی چرت زدن را متوقف می کنند. اگر کودک شما در شب هنگام خواب مشکل دارد، سعی کنید چرت را بیش از 20 دقیقه و حداکثر تا اوایل بعد از ظهر حفظ کنید. چرت‌های طولانی‌تر و دیرتر می‌تواند خواب شبانه را برای کودکان سخت‌تر کند.

5. مطمئن شوید که فرزندتان در شب احساس امنیت می کند

اگر کودک شما از رفتن به رختخواب یا در تاریکی بودن احساس ترس می کند، می توانید هر زمان که فرزندتان شجاع باشد او را تحسین کرده و به او پاداش دهید. اجتناب از نمایش های تلویزیونی ترسناک، فیلم ها و بازی های رایانه ای نیز می تواند کمک کننده باشد. برخی از کودکانی که ترس از خواب دارند، وقتی چراغ شب دارند، احساس بهتری دارند.

6. سر و صدا و نور اتاق خواب فرزندتان را بررسی کنید

بررسی کنید که آیا اتاق خواب کودک شما برای خواب خیلی روشن یا پر سر و صدا است. نور آبی تلویزیون، صفحه نمایش کامپیوتر، تلفن و تبلت سطح ملاتونین را سرکوب می کند و خواب آلودگی را به تاخیر می اندازد. نور روشن یک ساعت قبل از خواب می تواند همین تأثیر را روی کودکان خردسال داشته باشد.

No related post ID found.
به بالا بروید